top of page

Czarter jachtów Giżycko- Mikołajki


Miasto Giżycko, gdzie znajduje się nasza przystań, nie bez przyczyny określa się jako „Żeglarska Stolica Mazur”.

Jeziora otaczają miasto, położone w samym sercu Krainy Tysiąca Jezior, z każdej ze stron. Od północy Kisjano, zaś od południa Niegocin, od zachodu Tajty, a od wschodu jezioro Wojnowskie oraz małe Grajewko. Giżycko jest zatem wymarzonym punktem startowym zarówno dla prywatnego czarteru, jak i zorganizowanych rejsów żeglarskich.

Szlak żeglarski Giżycko- Mikołajki to druga z proponowanych przez nas tras. Po odbiorze jachtu i podpisaniu Protokołu Zdawczo- Odbiorczego z Czarter Mazury wyruszamy z Portu Stranda, jednak tym razem kierujemy się na południe. Przed nami do pokonania około 37 km.

Znajdujemy się na jeziorze Kisajno. Zależnie od upodobań mamy do wyboru dwa kanały, którymi przedostaniemy się na jezioro Niegocin- Kanał Łuczański, który prowadzi przez miasto lub Kanał Niegociński. My wybieramy Kanał Łuczański, by zobaczyć pierwszą na trasie atrakcje turystyczną- zabytkowy most obrotowy z drugiej połowy XIX wieku. W sezonie otwierany jest on naprzemiennie dla ruchu wodnego oraz kołowego- warto zatem zapoznać się z godzinami jego otwarcia przed wypłynięciem w rejs.

Płynąc dalej na południe, po wschodniej stronie brzegu, dostrzeżemy wieś Rydzewo położoną nad jeziorem Bocznym. Spokojne miejsce stroniące od gwarnych tawern, gdzie możemy zatrzymać się na noc w Gospodzie Pod Czarnym Łabędziem lub zwiedzić barokowy kościół św. Andrzeja Boboli wzniesiony w latach 1579-1591.

Opuszczamy Rydzewo i płyniemy dalej. Szlak prowadzi przez liczne kanały, które łączą pomniejsze jeziora na trasie. Wpływamy do niewielkiego Kanału Kula. Najkrótszy na Mazurach liczy zaledwie 110 metrów, jednak pełni funkcję umownej granicy pomiędzy dorzeczami Wisły oraz Pregoły. Zostawiamy za sobą jezioro Boczne i wpływamy na długie (8,7 km), lecz wąskie jezioro Jagodne. Mijamy kilka wysepek oraz przystani, gdzie możemy zjeść coś ciepłego lub zrobić zakupy. Zaopatrzeni przepływamy przez najdłuższy na Mazurach kanał- tym razem Kanał Szymoński (2,3 km), by znaleźć się na jeziorze Szymon. Jesteśmy w połowie drogi z Giżycka do Mikołajek. Zaliczyć tutaj możemy o pływającą restaurację „Żeglarska Smażalnia” zlokalizowaną na środku jeziora, która słynie z najlepszej ryby na całych Mazurach.

Podążamy w stronę Kanału Mioduńskiego, który stanowi łącznik jeziora Szymon i Kotek Wielki. Jezioro wbrew swojej nazwie jest tak niewielkie, że praktycznie od razu wpływamy w Kanał Lelecki i jesteśmy na jeziorze Tałtowisko.

Ostatnim już kanałem na naszym szlaku jest Kanał Tałcki, który wyprowadzi nasz jacht na jezioro Tałty. Stąd możemy udać się na północ, by dostać się do Rynu lub – tak jak w naszym przypadku – na południe, by dostać się do celu, czyli portu w Mikołajkach. Na trasie, po prawej stronie burty, podziwiać możemy Olszowy Róg, czyli wzniesienie położone 155 m n.p.m., które stanowi punkt widokowy. Następnie mijamy most drogowy w Mikołajkach, czyli kolejną umowną granicę pomiędzy jeziorem Tałty, a Mikołajskim.

Dotarliśmy do celu. Po przycumowaniu jachtu możemy odkrywać Mikołajki, które latem czekają z bogatą ofertą turystyczną zapewniając nam niekończące się atrakcje.

Czarter jachtów Mikołajki

Giżycko most obrotowy

Port Ekomarina Giżycko

Comments


Wyróżnione posty
Podążaj za nami
Ostatnie posty
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Wyszukaj wg tagów
Archiwum
bottom of page