top of page

Szlak żeglarski Giżycko - Węgorzewo. Czarter jachtów


Każdego roku mazurskie jeziora ściągają żeglarzy z kraju jak i zagranicy. Największe z nich to jezioro Śniardwy liczące 113,8 km². Nazwa Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to adekwatne określenie, ponieważ na Mazurach znajduje się niemal 2600 jezior, a poszczególne z nich np. Kisajno i Niegocin połączone zostały kanałami. Dzięki budowie sztucznych kanałów, jak np. ostatnio opisany na blogu, Kanał Niegociński, czarter jachtów na Mazurach to idealny wybór na letni wypoczynek.

Tak duża liczba jezior połączonych kanałami umożliwia bezproblemowe rejsy wybranymi szlakami żeglarskimi. Czarterując jacht z floty Czarter Mazury proponujemy dwa szlaki o długości 20-30 km, które spokojnie przepłyniecie podczas tygodniowego czarteru:

1. Giżycko- Węgorzewo 2. Giżycko- Mikołajki

Szlak żeglarski Giżycko- Węgorzewo prowadzi przez północą część jezior mazurskich. Rozpoczyna się nad jeziorem Niegocin, jednak dzięki doskonałej lokalizacji Stadnicy Wodnej Stranda, wybierając trasę na północ, ominiemy tłoczny Kanał Łuczański. Startujemy zatem na jeziorze Kisajno, które jest najbardziej wysuniętym na południe akwenem, należącym do kompleksu jeziora Mamry. Rozpościerający się na trasie krajobraz upiększają liczne wyspy i wysepki, jak np: Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów czy Dębowa Górka. Płynąc dalej, na prawym brzegu zobaczymy osadę Pierkunowo, gdzie znajduje się ścisły rezerwat florystyczny.

Docieramy w końcu do północnej granicy jeziora Kisajno. Biegnie ona wzdłuż umownej linii, która łączy od wschodu półwysep Królewski Róg i Fuledzki Róg od zachodu. Od strony zachodniej atrakcją turystyczną jest rezerwat geologiczny- polodowcowe głazowisko. Przed nami jezioro Dargin. Na tym etapie trasy warto skierować się w stronę jeziora Łabap, by po chwili znaleźć się na jeziorze Sztynorckim. Tutaj warto zrobić sobie przerwę i zacumować jacht w porcie Sztynort, gdzie zjemy świeżą rybę w słynnej restauracji "Córka Rybaka" oraz zwiedzimy XVII-wieczny pałac Lehnndorffów.

Opuszczamy Sztynort i kierujemy się w stronę jeziora Mamry (tzw. Mamry "właściwe"). Po naszej lewej burcie znajduje się wyspa Upałty. Jest ona największą wyspą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, która mierzy aż 67 ha. Na jej powierzchni znajduje się kolejny rezerwat przyrody, a także miejsce wylęgu różnorodnego ptactwa wodnego i ptaków śpiewających.

Dalej kierujemy się już wprost do Węgorzewa, np. na Festiwal muzyczny Naturalnie Mazury Music & More (05-07.07.2019). Płyniemy z nurtem rzeki Węgorapy, która rozpoczyna swój bieg w Mamrach właściwych i dopływa aż do ujścia Pregoły, a dalej na terytorium Rosji.

Przemierzyliśmy (zbaczając do Sztynortu) około 30 km. Znajdujemy się w Węgorzewie, gdzie kończymy nasz rejs. Cumujemy jacht w jednej z marin, gdzie wita nas żeglarska atmosfera, zapach ogniska i zimne co nieco. Odpoczywamy po udanym rejsie i trasą powrotną do portu macierzystego Stranda.

Wyróżnione posty
Podążaj za nami
Ostatnie posty
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Wyszukaj wg tagów
Archiwum
bottom of page